Ανακοίνωση Τοπικά Υπευθύνων COVID-19 Τμήματος

AΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Προς όλους τους φοιτητές/φοιτήτριες και το διδακτικό προσωπικό  του Τμήματος Κτηνιατρικής του ΑΠΘ

Η έξαρση των κρουσμάτων κορωνοϊού, σύμφωνα με τα επιδημιολογικά δελτία του ΕΟΔΥ των τελευταίων εβδομάδων, καθιστά αναγκαία την προσοχή όλων μας, ώστε να περιοριστεί το νέο κύμα και να αποσοβηθούν πιθανές διακοπές των εκπαιδευτικών προγραμμάτων (α΄, β΄ και γ΄ κύκλου σπουδών) που ξεκινούν την ερχόμενη εβδομάδα ή που βρίσκονται σε εξέλιξη αυτή την περίοδο.

Ως εκ τούτου απευθύνουμε ισχυρή σύσταση για

1. τη χρήση προστατευτικής μάσκας (ΚΝ95/FFP2) στους χώρους διεξαγωγής κάθε μορφής εκπαιδευτικής διαδικασίας, και

2. τη διενέργεια τακτικών ελέγχων, ώστε να εντοπιστεί εγκαίρως κάποιο πιθανό κρούσμα Covid-19, που μπορεί να οδηγήσει σε διακοπή της παρακολούθησης ή και διεξαγωγής των μαθημάτων.

Με εκτίμηση,

Β. Σιάρκου & Μ. Πατσίκας