Εγγραφές Αλλοδαπών-Αλλογενών Αποφοίτων Λυκείων εκτός Ε.Ε. και Αποφοίτων Λυκείων ή Αντίστοιχων Σχολείων Κρατών-Μελών της Ε.Ε., Ακαδημαϊκού Έτους 2022-23

Εγγραφές Αλλοδαπών-Αλλογενών Αποφοίτων Λυκείων εκτός Ε.Ε. και Αποφοίτων Λυκείων ή Αντίστοιχων Σχολείων Κρατών-Μελών της Ε.Ε., Ακαδημαϊκού Έτους 2022-2023

Σύμφωνα με τη Φ.152/ 108340 /Α5/7-9-2022 εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, οι εγγραφές των επιτυχόντων στις Σχολές, τα Τμήματα και τις Εισαγωγικές Κατευθύνσεις της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης με τις κατηγορίες των

α) Αλλοδαπών – Αλλογενών, αποφοίτων λυκείων ή αντίστοιχων σχολείων χωρών εκτός Ε.Ε. και
β) Αλλοδαπών-Αλλογενών, αποφοίτων λυκείων ή αντίστοιχων σχολείων κρατών μελών της Ε.Ε., (συμπεριλαμβανομένων των επιτυχόντων αποφοίτων Λυκείων της Κυπριακής Δημοκρατίας, οι οποίοι είχαν συμμετοχή στις παγκύπριες εξετάσεις και κατέχουν βεβαίωση πρόσβασης του τρέχοντος έτους-2022)
θα γίνουν από 12 μέχρι και 19 Σεπτεμβρίου 2022

Οι επιτυχόντες 2022 της κατηγορίας ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ – ΑΛΛΟΓΕΝΕΙΣ θα πρέπει να υποβάλουν ηλεκτρονική αίτηση εγγραφής μέσα στο περιβάλλον register.auth.gr όπου θα ανεβάσουν όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά ηλεκτρονικά, και να καταθέσουν στην Γραμματεία του Τμήματος Κτηνιατρικής την Αίτηση που θα εκτυπώσουν από το ίδιο περιβάλλον και τα πρωτότυπα δικαιολογητικά στο διάστημα από 12/9 έως 19/9/2022 σύμφωνα με τα προβλεπόμενα της εγκυκλίου. Το σύστημα register.auth.gr για την καταχώρηση των στοιχείων αυτής τη κατηγορίας και την εκτύπωση της αίτησης θα ανοίξει 12/9 μετά τις 09:00 το πρωί και θα περιλαμβάνει αναλυτικές οδηγίες για τους φοιτητές.

Διευκρινίζουμε ότι:

1. Εισαχθέντες του ακαδημαϊκού έτους 2021-2022 ΔΕΝ θα καταχωρήσουν στοιχεία στο σύστημα register.auth.gr και θα προσέλθουν απευθείας στη Γραμματεία του Τμήματος Κτηνιατρικής στο ίδιο χρονικό διάστημα  από 12/9 έως 19/9/2022 σύμφωνα με τα προβλεπόμενα της εγκυκλίου για εγγραφή.

Περισσότερα: Ανακοίνωση σχετικά με τα στάδια της διαδικασίας στο ΑΠΘ.