Εξέταση μαθήματος Κλινική Άσκηση στα Ζώα Συντροφιάς (10ο εξάμηνο) – Παθολογία Ζώων Συντροφιάς

Η εξέταση του μαθήματος Κλινική Άσκηση στα Ζώα Συντροφιάς (10ο εξάμηνο) – Παθολογία Ζώων Συντροφιάς δεν απαιτεί εγγραφή για τη συμμετοχή.

Οι εξετάσεις γίνονται ως εξής:

• Την Παρασκευή 24/6 η εξέταση θα γίνει με τη μορφή slides κλινικών περιστατικών στο αμφιθέατρο, όπου συμμετέχουν όλοι οι φοιτητές δίνοντας γραπτές απαντήσεις. Για την κάθε ερώτηση δίνεται χρόνος 3 λεπτών αρχικά και μετά την ολοκλήρωση όλων των ερωτήσεων γίνεται επανάληψη της προβολής κάθε ερώτησης και δίνεται επιπλέον χρόνος 30 δευτερολέπτων. Οι απαντήσεις θα πρέπει να είναι σύντομες και αφορούν κατά κύριο λόγο τη διάγνωση / διαχείριση περιστατικών.
  • Την Δευτέρα 27/6 οι συμμετέχοντες στα γραπτά των slides, θα εξεταστούν προφορικά από τα μέλη ΔΕΠ της Παθολογίας των Ζώων Συντροφιάς. Ο κάθε φοιτητής εξετάζεται πάνω σε κλινικό περιστατικό από ένα μέλος ΔΕΠ, στο οποίο κληρώνεται την προηγούμενη ημέρα, και ο εξεταστής του/της γνωστοποιείται την ίδια ημέρα της προφορικής εξέτασης.
  • Δεν υπάρχει εσωτερική βάση μεταξύ των δύο ισότιμων τρόπων εξέτασης, αλλά για τη συμμετοχή στα προφορικά πρέπει να υπάρχει πρώτα συμμετοχή στην γραπτή εξέταση των slides.