ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΥΠΟΤΡΟΦΙΩΝ FRANCE EXCELLENCE EUROPA ΓΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ (Μ1, Μ2) ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΑ (15.3.22)

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί ανακοίνωση του προγράμματος υποτροφιών “France Excellence Europa”, για το ακαδημαϊκό έτος 2022-23.

Η υποτροφία χορηγείται για πραγματοποίηση μεταπτυχιακών σπουδών, διάρκειας 12 (Μ2) ή 24 (Μ1) μηνών, σε συγκεκριμένους τομείς, σε Ιδρυμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης της Γαλλίας.

Απευθύνεται σε πολίτες χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, πλην της γαλλικής υπηκοότητας, ηλικίας έως 26 ετών κατά την ημερομηνία έναρξης των σπουδών στη Γαλλία, και οι οποίοι/-ες: α) δεν κατέχουν τίτλο σπουδών ή είναι ήδη εγγεγραμμένοι/-ες σε ίδρυμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης της Γαλλίας και β) δεν θα λαμβάνουν, για το/τα ακαδημαϊκό/ά έτος/η που χορηγείται αυτή η υποτροφία, οποιασδήποτε άλλη υποτροφία της Γαλλικής κυβέρνησης (οποιουδήποτε Υπουργείου), του προγράμματος Erasmus+ ή της Agence Universitaire de Francophonie (AUF).

Η αίτηση, με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, υποβάλλεται έως τις 15 Μαρτίου 2022

Στα απαιτούμενα δικαιολογητικά συμπεριλαμβάνεται επιστολή αποδοχής σε Master 1 ή Master 2 σε γαλλικό Ίδρυμα Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης για το ακαδημαϊκό έτος 2022-23 ή, εάν δεν την έχετε ακόμη στην κατοχή σας κατά την αποστολή της αίτησης, υπεύθυνη δήλωση η οποία θα αναφέρει το όνομα του Ιδρύματος και το πρόγραμμα που προβλέπεται να παρακολουθήσετε κατά το έτος 2022-23.