Mήνυμα της Καθηγήτριας του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας κ. Τ. Δημητρούλια, Συντονίστριας της  Agence Universitaire de la Francophonie (AUF), στην οποία το ΑΠΘ είναι μέλος.

ΘΕΜΑ: AUF « Co//ectif » – Πρόσκληση υποβολής προτάσεων στο πλαίσιο της δράσης της  Agence Universitaire de la Francophonie (AUF)

Αγαπητές και αγαπητοί συνάδελφοι,
Η Agence Universitaire de la Francophonie, μονάδα Δυτικής Ευρώπης, δημοσίευσε μια πρόσκληση υποβολής προτάσεων για συνεργατικά, διεπιστημονικά έργα καινοτομίας, με προθεσμία υποβολής την 15η Ιουνίου 2021.
Στόχος της δράσης είναι η χρηματοδότηση διεθνών, διεπιστημονικών έργων με έμφαση στην καινοτόμο συνεργασία, τα οποία δεν θα απαντούν απλώς στα τρέχοντα διακυβεύματα της υγειονομικής και κοινωνικής κρίσης, αλλά θα έχουν αποτελέσματα μακράς διάρκειας.

Ενδεικτικοί άξονες της δράσης είναι οι ακόλουθοι:

• Δημιουργία γνώσης για αναδυόμενα θεωρητικά αντικείμενα και αντίστοιχες θεματικές
  • Πρωτότυπες ερευνητικές υποθέσεις και αντίστοιχα πρωτόκολλα
  • Καινοτόμες παιδαγωγικές πρακτικές και αντίστοιχα περιεχόμενα
  • Συμπράξεις με διεθνείς και περιφερειακούς φορείς, δημόσιες αρχές, διακρατικά δίκτυα, επιχειρήσεις, επαγγελματικές ενώσεις – μεταξύ άλλων.

Προτεραιότητες:

• συλλογικά έργα που θα περιλαμβάνουν διαδικτυακή ή υβριδική κινητικότητα
  • καινοφαείς μορφές μεταφοράς και αξιοποίησης της γνώσης
  • γαλλόφωνες επιστημονικές δημοσιεύσεις
  • ανάπτυξη θεσμικών και ατομικών δεξιοτήτων

Χρηματοδότηση
Έως 15.000 ευρώ,
 για την προβολή και την αξιοποίηση των ερευνητικών αποτελεσμάτων.

Για περισσότερες πληροφορίες, βλ. https://www.auf.org/europe-ouest/nouvelles/appels-a-candidatures/coectif%e2%80%af-appel-a-projets-2021/

Με συναδελφικούς χαιρετισμούς
Τιτίκα Δημητρούλια