ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΙΚΥ/IFA ΓΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ & ΜΕΤΑΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΑ (28.6.2020)

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί ανακοίνωση προγράμματος υποτροφιών Αριστείας, σε συνεργασία του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών Ελλάδας και του Υπουργείου Ανώτατης Εκπαίδευσης για:

– σπουδές Μεταπτυχιακού επιπέδου: αφορά σε α) πτυχιούχους/διπλωματούχους ελληνικού ΑΕΙ με βαθμό τουλάχιστον 7 και χρόνο κτήσης όχι πλέον των 2 ακαδημαϊκών ετών από το ακαδημαϊκό έτος έναρξης της υποτροφίας ή β) εγγεγραμμένους/-ες στο τελευταίο έτος του ενδεικτικού προγράμματος σπουδών ελληνικού ΑΕΙ και επίκειται η ολοκλήρωση του πριν τη έναρξη της αιτούμενης υποτροφίας, με αναγνωρισμένο πιστοποιητικό γνώσης της γαλλικής γλώσσας -ή της αγγλικής σε περίπτωση αγγλόφωνου Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών- επιπέδου Β2 τουλάχιστον και οι οποίοι/-ες έχουν ήδη γίνει δεκτοί/-ές για φοίτηση σε Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών δεύτερου κύκλου (Master 2) γαλλικού πανεπιστημίου ή Ανώτατης Σχολής της Γαλλίας

Η αίτηση υποβάλλεται ηλεκτρονικά έως τις 28 Ιουνίου 2020 (23.00)

– έρευνα: αφορά σε κατόχους Δ.Δ., α) των οποίων η αναγόρευση ή επιτυχής υποστήριξη πραγματοποιήθηκε όχι πλέον των 10 ετών από την προθεσμία υποβολής της αίτησης β) απασχολούνται καθ’ όλη τη διάρκεια της υποτροφίας ως διδάσκοντες/-ουσες ή ερευνητές/-τριες σε Ελληνικό ΑΕΙ/δημόσιο ή ιδιωτικό ερευνητικό οργανισμό, με σύμβαση εργασίας, έργου ή υποτροφίας, και γ) έχουν ήδη γίνει δεκτοί/-ές ή έχουν προσκληθεί από γαλλικό πανεπιστήμιο ή ερευνητικό οργανισμό για την υλοποίηση μεταδιδακτορικής έρευνας, ή μέρους αυτής, ή βραχείας μετεκπαίδευσης.

Η αίτηση υποβάλλεται ηλεκτρονικά σε πλατφόρμα η οποία παραμένει ανοιχτή για να επιτρέψει καινούργιες υποψηφιότητες.