Πρυτανικές Αρχές_Αναστολή των πάσης φύσεως εκπαιδευτικών λειτουργιών του ΑΠΘ

Αναστολή των πάσης φύσεως εκπαιδευτικών λειτουργιών του ΑΠΘ

Μετά τις τελευταίες ανακοινώσεις του Υπουργείου Υγείας σας ενημερώνουμε ότι το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, όπως και όλα τα εκπαιδευτικά ιδρύματα της χώρας, αναστέλλει τη λειτουργία του από αύριο, Τετάρτη 11 Μαρτίου 2020, και για 14 ημέρες.

Συγκεκριμένα αναστέλλονται:

Α. Οι πάσης φύσεως εκπαιδευτικές λειτουργίες οι οποίες απαιτούν φυσική παρουσία

Β. Η λειτουργία των βιβλιοθηκών, των αναγνωστηρίων, των αιθουσών κοινόχρηστων ηλεκτρονικών υπολογιστών,  των φοιτητικών εστιατορίων και κυλικείων, των αθλητικών εγκαταστάσεων και γενικά κάθε χώρου συνάθροισης κοινού στο ΑΠΘ

Επιπλέον, αναστέλλονται όλες οι τελετές, ημερίδες, συνέδρια, σεμινάρια και οι πάσης φύσεως εκδηλώσεις, όπως έχουμε ήδη ανακοινώσει.

Από την παραπάνω προσωρινή απαγόρευση εξαιρούνται:

Α. Οι διοικητικές δραστηριότητες και λειτουργίες, συμπεριλαμβανομένων των συλλογικών οργάνων (όπως γενική συνέλευση τομέα, τμήματος κλπ)

Β. Οι ερευνητικές δραστηριότητες (συμπεριλαμβανομένου του ΚΕΔΕΚ)

Γ. Η λειτουργία του Ειδικού Λογαριασμού Κονδυλίων Έρευνας (ΕΛΚΕ)

Δ. Η λειτουργία των φοιτητικών εστιών για τη στέγαση των φοιτητών

Επιπρόσθετα, ενημερώνουμε τους φοιτητές και τις φοιτήτριες ότι για τις επόμενες ημέρες, με μέριμνα των Πρυτανικών Αρχών του ΑΠΘ, η σίτιση θα γίνεται από ειδικά σημασμένα σημεία της Πανεπιστημιακής Φοιτητικής Λέσχης με τη διανομή του φαγητού σε πακέτο, σε συνεχή ροή από τις 11.00 έως τις 20.00.

Όσοι/όσες από το προσωπικό του Αριστοτελείου ανήκουν στις ομάδες υψηλού κινδύνου, μετά από έγκριση της ιατρού εργασίας (2310 995569), μπορούν να αιτηθούν του μέτρου της κατ΄οίκον εργασίας σε συνεννόηση με τον προϊστάμενο/προϊσταμένη τους.

Για τους γονείς που θα παραμείνουν στο σπίτι για τη φύλαξη των παιδιών θα υπάρξει ειδική μέριμνα όσον αφορά την απουσία από την εργασία τους. Για το συγκεκριμένο μέτρο θα υπάρξει νεότερη ανακοίνωση.

Τέλος, για ακόμη μια φορά συστήνεται σε όλη την Πανεπιστημιακή Κοινότητα, η πιστή τήρηση των μέτρων ατομικής πρόληψης και υγιεινής, με βάση τις οδηγίες του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ), πάντα με βαθύ αίσθημα κοινωνικής ευθύνης.

Οι Πρυτανικές Αρχές