ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΥΠΟΤΡΟΦΙΩΝ ΙΔΡΥΜΑΤΟΣ FULBRIGHT ΓΙΑ ΕΛΛΗΝΕΣ & ΕΛΛΗΝΙΔΕΣ ΠΟΛΙΤΕΣ, ΑΚ. ΕΤΟΥΣ 2022-2023

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών μπορείτε να βρείτε συνοπτική περιγραφή των προγράμματων υποτροφιών προς Έλληνες και Ελληνίδες πολίτες, του Ιδρύματος Fulbright, για το ακαδημαικό έτος 2022-23, ως εξής:

1. Πρόγραμμα για μεταπτυχιακές σπουδές σε οποιαδήποτε κλάδο σπουδών πανεπιστημίου των ΗΠΑ, εξαιρουμένων των κλάδων ιατρικής, οδοντιατρικής, κτηνιατρικής και της απόκτησης ειδικότητας. Ένας περιορισμένος αριθμός υποτροφιών χορηγείται για τους κλάδους της αρχιτεκτονικής και της νομικής και για την εκπόνηση διδακτορικής διατριβής.

Απευθύνεται σε πτυχιούχους/-ες (ή τελειόφοιτους/-ες) ελληνικών πανεπιστημίων, με μέσο όρο βαθμολογίας 8, κατά προτίμηση ηλικίας έως 28 ετών

2. Πρόγραμμα για Υποψήφιους/-ες Διδάκτορες. Αφορά σε εγγεγραμμένους/-ες σε ελληνικό Ίδρυμα Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης Υ.Δ., με πτυχίο Ελληνικού ΑΕΙ, που έχουν συμπληρώσει 1 έτος και δεν έχουν ξεπεράσει τα 4 έτη ερευνητικής δραστηριότητας και –κατά προτίμηση- ηλικίας έως 35 ετών.

3. Πρόγραμμα για καλλιτέχνες. Αφορά σε επαγγελματίες καλλιτέχνες και καλλιτέχνιδες (κατά προτίμηση: ηλικίας 28 με 45 ετών, πτυχιούχους πανεπιστημίου* ή/και με επαγγελματική δραστηριότητα 5 ετών κατ’ ελάχιστον) που δραστηριοποιούνται σε οποιαδήποτε τομέα των τεχνών (εικαστικές, παραστατικές, δημιουργική γραφή, μουσική, χορός, θέατρο, κινηματογράφος, φωτογραφία, ψηφιακές τέχνες)

4. Πρόγραμμα φιλοξενίας καλλιτεχνών (artist residency) στο International Thematic Residency Program του Santa Fe Art Institute. Αφορά σε επαγγελματίες (κατά προτίμηση: ηλικίας 25 με 45 ετών, πτυχιούχους πανεπιστημίου ή με επαγγελματική δραστηριότητα 5 ετών κατ’ ελάχιστον) που δραστηριοποιούνται σε οποιοδήποτε καλλιτεχνικό πεδίο (καλές τέχνες, δημιουργική γραφή, εκπαίδευση, επιμέλεια, κριτική, χειροτεχνία, σχέδιο, αρχιτεκτονική, θέατρο, κινηματογράφος, φωτογραφία, ψηφιακές τέχνες)

5. Πρόγραμμα Διακεκριμένων Βραβείων Διδασκαλίας. Αφορά σε εκπαιδευτικούς πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας ελληνικής δημόσιας και εκπαίδευσης, 5ετούς προϋπηρεσίας, πλήρους (συνεχούς) απασχόλησης (ή προστιθέμενης), συμπεριλαμβανομένων των ειδικών μέσων βιβλιοθήκης, συμβούλων επαγγελματικού προσανατολισμού, ειδικών ανάπτυξης αναλυτικών προγραμμάτων, συντονιστών ειδικής αγωγής, και διοικητικών, οι οποίοι/-ες εργάζονται με μαθητές/-τριες πρωτοβάθμιας & δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης κατά το 50% του χρόνου τους τουλάχιστον

6. Πρόγραμμα για Επιστήμονες Επισκέπτες (visiting scholars). Αφορά σε α) μέλη διδακτικού και ερευνητικού προσωπικού ελληνικού ακαδημαϊκού ή ερευνητικού Ιδρύματος, με 5ετή τουλάχιστον επαγγελματική εμπειρία κατόπιν της κτήσης του διδακτορικού τους τίτλου, και β) σε μεταδιδακτορικούς/-ές ερευνητές/-τριες, που κατά την 1η Σεπτεμβρίου 2022 θα έχουν ήδη εκπονήσει τη Δ.Δ. τους πριν τουλάχιστον 4 έτη και που έχουν ενεργή σχέση (affiliation) με ελληνικό ακαδημαϊκό ή ερευνητικό Ίδρυμα.  Και στις δύο περιπτώσεις θα προτιμηθούν υποψήφιοι/-ες ηλικίας έως 55 ετών

Για όλα τα παραπάνω προγράμματα απαιτείται προεγγραφή πριν την υποβολή της ηλεκτρονικής αίτησης. Η προθεσμία προεγγραφής ή/και υποβολής αίτησης διαφέρει ανά πρόγραμμα, με ενωρίτερο χρόνο εκκίνησης το Σεπτέμβριο (πρόγραμμα 6).