Εγγραφές των Εισαγόμενων στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση με την ειδική κατηγορία των Αλλοδαπών-Αλλογενών Αποφοίτων Λυκείων εκτός Ε.Ε. και των Αποφοίτων Λυκείων ή Αντίστοιχων Σχολείων Κρατών-Μελών της Ε.Ε., Ακαδημαϊκού Έτους 2021-22

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί ανακοίνωση σχετικά με τα στάδια της διαδικασίας στο ΑΠΘ.

Σας ενημερώνουμε ότι το ΥΠΑΙΘ έχει αναρτήσει Δελτίο Τύπου σχετικά με τις εγγραφές της εν θέματι ειδικής κατηγορίας, ακ. έτους 2021-22, οι οποίες πραγματοποιούνται από 23 έως 30 Σεπτεμβρίου 2021.

Σύμφωνα με τις οδηγίες του Κέντρου Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης:

1. Οι επιτυχόντες και επιτυχούσες ακαδ. έτους 2021-2022 θα εγγραφούν (καταχώρηση στοιχείων) μέσω της πλατφόρμας https://register.auth.gr και εν συνεχεία θα υποβάλουν, οι ίδιοι ή εξουσιοδοτημένο από αυτούς/-ές πρόσωπο ή θα αποστείλουν ταχυδρομικά, στη Γραμματεία του Τμήματος, την αίτηση εγγραφής και τα υπόλοιπα απαιτούμενα δικαιολογητικά,όπως θα έχουν υποβληθεί και ψηφιακά στην ανωτέρω πλατφόρμα.

2. α. Οι επιτυχόντες και οι επιτυχούσες των ακαδημαϊκών ετών 2019-20 και 2020-2021, αλλοδαποί/-ές χωρίς την απαιτούμενη βεβαίωση γνώσης της Ελληνικής γλώσσας και β. οι επιτυχόντες ακαδημαϊκού έτους 2020-2021, Κύπριοι άρρενες χωρίς απολυτήριο στρατού, εγγράφονται χωρίς καταχώρηση στοιχείων στην ανωτέρω πλατφόρμα, υποβάλοντας, οι ίδιοι ή εξουσιοδοτημένο από αυτούς/-ές πρόσωπο, ή αποστέλοντας ταχυδρομικά, στη Γραμματεία του Τμήματος, την αίτηση εγγραφής και τα υπόλοιπα απαιτούμενα δικαιολογητικά.

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ_ΕΓΓΡΑΦΩΝ_ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ_2021