Σεμινάριο

29/11/2018

Το Κέντρο Συμβουλευτικής και Ψυχολογικής Υποστήριξης (ΚΕ.ΣΥ.Ψ.Υ.) σε συνεργασία με το Κέντρο Συμβουλευτικής Υπηρεσίας Φοιτητών προς Αντιμετώπιση Παθολογικής Χρήσης Η/Υ και Διαδικτύου της Β’ Πανεπιστημιακής Ψυχιατρικής Κλινικής του  Α.Π.Θ., διοργανώνει ένα βιωματικό εργαστήρι με θέμα: “Νέοι και Διαδίκτυο – ψυχοκοινωνικές επιδράσεις της σύγχρονης τεχνολογίας”.

Σε αυτήν τη διαδραστική παρουσίαση θα συζητήσουμε την αλληλεπίδραση των νέων με τις σύγχρονη τεχνολογία, όπως αυτή διαπερνάει κάθετα τη καθημερινότητα τους, κυριαρχώντας στο τρίπτυχο επικοινωνία, διασκέδαση και εκπαίδευση. Στόχος η καλύτερη κατανόηση της διαμόρφωσης των συνηθειών μας από το πυκνό πλέγμα των διαδικτυακών τεχνολογικών μέσων, που συνδέονται με φαινόμενα εμπορευματοποίησης, πολιτικής ποδηγέτησης και συναισθηματικής εξάρτησης.

Εισηγητής: Δρ Γεώργιος Φλώρος, Ψυχίατρος Επιμελητής Β’ ΕΣΥ, Υπεύθυνος Συμβουλευτικής Υπηρεσίας Φοιτητών προς Αντιμετώπιση Παθολογικής Χρήσης Η/Υ και Διαδικτύου. Β’ Πανεπιστημιακή Ψυχιατρική Κλινική ΑΠΘ.

Ημερομηνία: Τρίτη 4 Δεκεμβρίου 11 π.μ.-1 μ.μ.
Τόπος διεξαγωγής: Αμφιθέατρο Κεντρικής Βιβλιοθήκης, Α.Π.Θ.

Η συμμετοχή στις ομάδες είναι δωρεάν.

Απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής.

Πληροφορίες: ΚΕ.ΣΥ.Ψ.Υ., 2310 999262

Κατηγορίες: Σεμινάρια | Αναδημοσίευση σε: Twitter, Facebook | Permalink